Plastová okna svépomocí?

Mnohokrát se setkáváme s tím, že si majitel namontuje okna svépomocí. Cílem této úvahy bývá ušetřit za demontáž starých oken, montáž nových plastových oken a za zednické práce. Ne vždy ovšem ušetří, protože dodavatelská firma bude při nějakém problému tvrdit, že okna byla namontována neodborně, tudíž nepřebírá zodpovědnost za funkčnost nových plastových oken. Výsledkem snahy ušetřit mohou být nakonec neshody mezi dodavatelem a odběratelem, nefunkčnost okna a ztráta záruky.

Montáž oken odbornou firmou = záruka

Pokud bychom chtěli skutečně  ušetřit za zednické práce a máme v rodině nebo v okruhu známých šikovného zedníka, doporučujeme nechat dodavetelskou firmu okna namontovat se zárukou - o montáži by měl být zapsán  zápis včetně předávacího protokolu. Zednické práce potom můžeme skutečně provést svépomocí. Kolik z nás však zná spolehlivého zedníka, kutila nebo souseda, který tyto zednické práce provede? Není nás asi hodně, a proto se doporučuje nechat provést montáž a zednické práce dodavatelskou firmou. Máme vše od jedné firmy, se zárukou a  práce na sebe navazují, což znamená, že nejsou průtahy s realizací a brzy se může uklízet. Konečný pocit z výměny oken by měla být pouze naše celková spokojenost s novými plastovými okny.

Po instalaci nových plastových oken může dojít k drobným závadám, které vyřeší servisní technik

Stává se, že po montáži oken dochází k drobnému drhnutí při otvíraní a zavíraní křídel plastových oken. Je to způsobeno skutečností, že okno si tzv. „sedne“. Solidní firma se záručním a pozáručním servisem by měla automaticky zajistit bezproblémové užívání nových plastových oken a s tím je nezbytně spojená návštěva servisního technika dodavatelské firmy. Po montáži je vhodné počkat 20 dní, kdy by se možné závady mohly objevit a jedna návštěva servisního technika pak vše vyřeší.

Nezapomínejte na údržbu oken

Nesmíme také zapomenout, že rámy potřebují pravidelnou údržbu omytím. Rámy je třeba  umývat především z vnější strany. Pyl, prach a jiné nečistoty obsažené ve vzduchu se na plastových oknech usazují. Čím déle necháme tato znečištění bez omytí, tím pracnější bude později jejich odstranění. Těsnění je vhodné přetřít silikonovým olejem a tím prodloužit jeho pružnost a tedy i životnost. Promázání kování zabere chvilku a zabráníme tím ztuhnutí ovládání.
To jsou jednoduché rady, jak přispět k delší funkčnosti nejvíce namáhaných částí plastových oken.

A ještě drobná rada na závěr. Nemovitost musí být dostatečně větrána, nadměrné vlhko a nevětrání způsobuje tvorbu plísní, které se po odstranění opakovaně objevují. Nestačí mít okno v poloze mikroventilace, ale je důležité pravidelně větrat. Nejúčinější větrání je otevřít okno dokořán a po 10 až 15 minutách zavřít. Tím podstatně zamezíme podporování tvorby plísně.
Z výše uvedených informací vyplývá, že pokud si necháme plastová okna odborně namontovat a budeme dodržovat základní pravidla pro jejich údržbu, určitě nám dlouho vydrží a budeme s jejich funkčností maximálně spokojeni. Pokud hledáte solidní firmu pro montáž a výhodnou koupi na plastová okna v Ostravě, doporučujeme firmu LM Okna.

 

 

Krátce o firmě

  • Provozovatelem těchto webových stránek je fa Vilém Vengrin
  • Působíme na trhu od roku 1998, za tu dobu jsme již realizovali přes 1000 stavebních prací
  • Zaměstnáváme přes 30 pracovníků, působíme po celé Moravě
  • Kalkulace, poradenství a vyměření ZDARMA

Ukázka referencí

  • Montáže sádrokartonů a stropních podhledů pro CROMODA WHEELS v Ostravě-Mošnově
  • Montáže sádrokartonů pro autosalony NISSAN a SUZUKI v Ostravě
  • Rekonstrukce bytů, sádrokartony, zednické práce, interiérové úpravy v bytech i firmách aj.
  • Rekonstrukce kuchyní a koupelen v rodinných domech, 3D návrhy, úpravy na míru